2013.08.27. 15:22, Zsófi
Sajnos a művészeti karokra itthon (nem tudom külföldön ez máshogy működik e) nem könnyű bejutni. Tulajdonképpen azért, mert olyan képességeket kérnek számon rajtunk, amit nem tanítanak a középiskolákban. Ez alól persze kivételek a művészeti szakközépiskolák, bár kevés az olyan diák, aki már általános iskola után el tudja dönteni, hogy belőle mégpedig művész lesz. Vagy - az én esetemben - szülői nyomásra színvonalasabb gimnáziumba jelentkezik, és három évet végigszop a kémiával.
Szerencsére az én szüleim is belátták előbb-utóbb, hogy nincs remény, a gyerek még mindig rajzolna. Ezért be lettem iratva egy rajziskolába, ahol szorgalmasan rajzolgattam a kockákat, vázákat, drapériákat, nyugdíjasokat. De imádtam. Rengeteget fejlődtem a két év alatt, amíg ott voltam és biztos vagyok benne, hogy e nélkül nem sikerült volna a felvételim.
A mappádban fontos, ha többféle technikát megmutatsz, egységes színvonalat mutatsz be és minél izgalmasabb beállításokat választasz.
ceruza
szén
tus, toll, vagy ezek vegyítve
kroki, azaz gyors vázlat (olyan 5 perces) egy adott mozdulatról
Persze azt is hozzá kell tennem, hogy ez a tanulmányrajz része a történetnek. Általában ez megy rosszabbul a felvételizőknek, és első évben nagy hangsúlyt is fektetnek a hiányosságok pótlására az egyetemeken. Nekem azt hiszem fordítva sikerült a történet.
A portfóliódban kb. fele-fele arányban kell szerepelnie tanulmány-, és kreatív rajzoknak. Hogy az mit takar? Bizony nem elég, ha van egy szép rajzod, persze azt is örömmel fogadják. Ebbe a csoportba főleg szakmai munkák tartoznak, mint például plakát-, vagy logótervek, tipográfia, számítógépes programmal készült alkotások. Erre is vannak különböző kurzusok, amire eljárhatsz, és hétről hétre kidolgoztok egy feladatot. Én ezzel eléggé elcsúsztam, és saját magamtól kellett kitalálnom a programok működését. Nem ajánlom, sokkal kevesebb szenvedéssel jár, ha valaki megtanít rá.
A kreatív munkáknál is fontos, hogy változatosak legyenek a rajzaid. Az elmúlt években már sokkal többre értékelik a számítógépes grafikákat, tehát jó ha ezek dominálnak. Ezen kívül minden mehet, ami jól néz ki. :)
két poszterátírás; a jobb felső sarokban az eredeti, bal oldalt pedig ami nekem erről eszembe jutott
egy tipográfiai feladat; tulajdonképp a betűk formázását jelenti
plakátterv; hogy függ össze a kép és a szöveg (a páva kemény meló volt)
pólótervek; ez egy jó példa a van egy jó rajzom dologra. fel is kell tudnod használni.
Hát ezek lettek volna a munkáim. Remélem segítek vele valakinek, és nem tűnt okoskodásnak amit ide összeírtam. Nagyon örülnék neki, ha megírnátok a véleményeteket!!